פוסטים באמנויות, תרבות ובידור Entertainment מדריך טיולים של Hualien Taiwan עם מסלול מסלול תכנית תקציב

מדריך טיולים של Hualien Taiwan עם מסלול מסלול תכנית תקציב

ברוך הבא למדריך הנסיעות של Hualien שלנו! בפוסט זה תוכלו לגלות עשירים של טיפים לטיולים של Hualien כולל מסלול טיול-שואן מדגם, דברים לעשות, כמו גם המלצות טיולים! תהנה!

יש בטייוואן קביעה שהולכת: 花蓮 的 土 很 黏. זה למעשה משווה ל: “האדמה בהליין דביקה במיוחד.” המשמעות היא שכשמציגים רגל בהאוויאן, תגלו את זה קשה מאוד לעזוב.

גיליתי על זה מאמנדה, חבר מבוסס הוצא, שסיפחתי באחד מטיולי התרמילאים שלי בפאלוואן. באופן טבעי ציינתי שאני נהנתי מהעיר שלי לעיר שלה עד כדי כך שהגיע הזמן לעזוב, הייתי כל כך לא ששה לעלות על הרכבת חזרה לטאיפיי. זה היה כשהיא סיפרה לי על “הדביקות” של Hualien, שבסופו של דבר הייתה כל כך אגדית שהיא בסופו של דבר הייתה הבנה טיפוסית בטייוואן.

“כשאתה נמצא בהליאן,” אמרה אמנדה, “זה כל כך פשוט לדמיין איך זה היה להישאר ממש כאן בשביל נהדר כמו גם לחשוב באמת לעשות את זה.” כמו שזה נכון. Hualien הוא בעל חיים מאוד, אחת הערים הכי בר -חיים שהייתי בהן. אמנדה עצמה היא הוכחה לכך. היא לא מהואליה. היא עברה לשם שנים אחורה מסינגפור וגם מעולם לא הביטה לאחור.

ומה קורה למי שמתמודד כדי לצאת מזה לאחר ביקור? ובכן, הם מתקשים לשכוח.

מה מכוסה במדריך זה?

Hualien: להבין לפני שאתה הולך
מתי הזמן הטוב ביותר ללכת להואליה?
היכן להישאר ב- HualieNearch עבור מלונות נוספים של Hualien

השכרת WiFi של Pocket וכן SIM נתונים ב- Hualien
איך להגיע לטרמינל טיסה Hualientaoyuan ל- Hualien
טייפיי להרכבת Hualienby
על ידי טיול טיול דרך

דברים להופיע בסיבוב ההופעות של קבוצת Hualientaroko Tourtaroko
נקיק טרוקו באוטובוס

רפטינג נהר הסיוקולואן
קיאקים בקינגשי צוק
סיור קו החוף המזרחי
סיור בעיר Hualien
שוקי לילה

דוגמה ל- Hualien iTinerariessame
מדגם מסלול תכנית תקציב הדגימה: 3 ימים
מסלולי טיול Hualien-Taipei

טיפים נוספים של Hualien למטייל הרע
ספר סלאם הנסיעות שלנו
שאלות נפוצות הן בואליאן בטוח?
מהי מדיניות ההפצה ב- Hualien?
היכן להחליף כסף בהואליה?
מהו שקע החשמל המשמש בהוראיין?
האם אני דורש ויזה לנסוע לטייוואן?

טיפים נוספים ב- YouTube ⬇️⬇️⬇️ פוסטים:

Hualien: להבין לפני שאתה הולך

Hualien יכול להתייחס לאזור Hualien או למרכז הפוליטי כמו גם הכלכלי שלו, Hualien City.

לא הבנתי לגבי Hualien גם עד 6 שנים אחורה כשהייתי בטאיפיי בפעם הראשונה. שאלתי את המדריך שלנו לאיזה חלק מטייוואן היא תציע שנלך הלאה. תגובתה הגיעה במהירות: Hualien כמו גם החוף המזרחי. היא אפילו הוסיפה, “אם תוכל לבחור רק יעד אחד בטייוואן, הפוך אותו לחוף המזרחי.”

האזור הגדול ביותר בטייוואן, אזור Hualien תופס חלק גדול מהחוף המזרחי, שנתפס בין האוקיאנוס השקט האדיר כמו גם רכס ההרים המרכזי של טייוואן. המקום המצטיין הזה סיפק הן את העיר והן את שאר האזור את המוניטין שלהם כמיקום להתקרב וגם לאישי עם הטבע. בין אם זה ההרים או הים שגורמים לך לתקתק, תגלו ללא מאמץ את Hualien מהנה. בית ליותר מ 9000 אנשים ילידים, העיר Hualien גם היא בעלת האוכלוסייה הגדולה ביותר של אבוריג’ינים בטייוואן.

עבור תיירים, העיר Hualien ידועה בשם השער אל נקיק טרוקו. מי שרוצה לבדוק את הפארק הלאומי המפורסם מבלים את לילותיהם בעיר Hualien. כמו כן, זו תוספת פנטסטית לכל סוג של מסלול טיול טייפה מכיוון שהוא מציע חוויה כוללת של 180 מעלות. בעוד שטייפיי עסוק כמו גם כמעט פסיכדלי, Hualien רגוע כמו גם כמעט מרגיע. העיר Hualien נראית כמו גם מתנהגת יותר כמו עיר קטנה מאשר עיר, שלדעתי מקסימה שלא ניתן לעמוד בפניה.

להלן דברים נוספים שאתה דורש להבין לגבי Hualien.

שפה: מנדרינה. סינים בסיסיים כמו גם מנדרינה טייוונית מובנים בעיקר הדדית. עם זאת, חאקה כמו גם שפות פורמוסאן הן גם שפות לאומיות מוכרות. אינדיקציות רחוב רבות הן דו לשוניות: כתובות בדמויות סיניות עם תרגומים לאנגלית. עם זאת, מרבית האינדיקציות הממסד נכתבות בסינית בלבד.

מטבע: דולר טייוואן חדש (NT $, TWD). NT $ 100 הוא בסביבות 3.25 דולר, 2.83 אירו, SGD 4.5, PHP 175 (נכון לספטמבר 2018).

עלות נסיעה: נמוכה. טייוואן באופן כללי הוא יעד סביר למדי. יש המון אפשרויות בתוכנית תקציב בכל הנוגע לאוכל כמו גם לינה.

אופני תשלום: מרבית המפעלים מעדיפים תשלום כסף, אולם רבים מהם מקבלים גם עסקאות כרטיסי היסטוריית אשראי.

מידע על חשמל: 110 וולט, 60 הרץ. שקעים מסוג A נפוצים ביותר. לתקעים שני סיכות שטוחות. סוג B, עם חור נוסף לקראת הארקה, הוא גם רגיל.

מתי הזמן הטוב ביותר ללכת להואליה?

דצמבר עד אפריל. Hualien נהנה מסוג צלב בין טרופical rainforest climate as well as a damp subtropical climate.

Graph courtesy of world Bank

דצמבר עד אפריל. generally dry as well as cool. January as well as February are the driest as well as coldest months.

May to September. hot as well as wet. July as well as August are the rainiest yet most popular months. It’s likewise when Taiwan is hit by typhoons. prevent this period if you can assist it.

October to November. shoulder months. Not as soaked as well as hot as the past five months, however generally comfortable.

If you look at the precipitation pattern above, it is extremely similar to the Philippines however much cooler.

Check the weather condition before your trip so you understand what clothes to pack.

Where to stay in Hualien

The finest location to stay in Hualien? somewhere close to Hualien Train Station, which is at the center of the city. staying near the train station ensures that key attractions like Taroko Gorge are quickly accessible to you.

Here are the top budget plan hotels as well as hostels on Agoda.

Shining forest Hostel. inspect rates & Availability.

Bayhouse Comfortel Hualien Hostel. inspect rates & Availability.

Mini Voyage Hostel. inspect rates & Availability.

Fairy tale B&B. inspect rates & Availability.

Together B&B. inspect rates & Availability.

Sleeping Boot Hostel. inspect rates & Availability.

Search for more Hualien Hotels

השכרת WiFi של Pocket וכן SIM נתונים ב- Hualien

You can make your life easier during your trip by staying linked to the Internet. If you’re entering Taiwan via Taoyuan Airport, you have two options: lease a pocket wifi or purchase a regional data SIM.

Pocket Wifi Rental is more practical since you just requirement to link to the device, which can fit as much as 5 gadgets at once. Klook’s wifi rental service likewise provides unlimited 4G data without any decelaration to 3G. You can pick it up at Taipei Taoyuan Airport. The number of offered units so reserve one as soon as you can.

You can likewise buy a Welldone 4G SIM Card that will provide you unlimited data without fretting about roaming costs. Each sim likewise enables unlimited incoming calls. It likewise includes calling credit histories (NT$300 credit history for 5 days, NT$150 credit history for 7 days, NT$100 credit history for 10 days). If you buy online, you can pick it up at the airpot when you arrive.

✅ RESERVE A POCKET WIFI HERE

✅ RESERVE A 4G SIM CARD HERE

How to get to Hualien

Hualien has its own industrial airport, Hualien flight terminal (HUN). Although it can likewise handle international, it currently serves mainly domestic flights (to as well as from Taipei–Songshan, Kaohsiung, as well as Taichung).

Most tourists visiting Hualien go into Taiwan with Taiwan Taoyuan worldwide Airport, which is directly linked to numerous major cities in the world.

If you’re coming from Manila, AirAsia offers the cheapest year-round ticket, sometimes as low as USD33 for a seat. other airlines don’t even come close. The catch is, the flight leaves just before midnight. (In situation you’re wondering: This publish is NOT sponsored by AirAsia. cost comparison websites just expose they offer the lowest fares.) Here’s a quick scan on Traveloka.

If you’re coming from Bangkok, Kuala Lumpur or Singapore, AirAsia shares the budget plan crown with Scoot as well as JetStar. However, some flights need transfers in one more ASEAN city.

✅ browse FOR TAIPEI FLIGHTS

Taoyuan flight terminal to Hualien

The finest method to reach Hualien from Taoyuan flight terminal is to integrate the flight terminal MRT to Taipei primary station as well as then the TRA Train to Hualien. Yep, you’ll have to make a stop in Taipei very first to catch a high-speed train. Here’s exactly how to do that.

Your destination should be Taipei primary Station.

By flight terminal MRT. Both Terminals 1 as well as 2 have their own station: A12 station for terminal 1 as well as A13 for terminal 2. operating hours: 6am to 11pm. travel time: 37 minutes (if Express). Fare: NT$160.

באוטובוס. To book a ticket, go to the Bus Counters near the Arrival section of the terminal. You’ll discover it easily. There are a great deal of bus indications around the airport. Fare varies depending upon bus company, however it’s within the NT$125-145 range. travel time: about an hour.

To get from Taipei primary station to Hualien, comply with the steps below.

Taipei to Hualien

ברכבת

At Taipei primary Station, there are lots of trains that you can take to get to Hualien so it will all depend upon your most practical schedule. The fastest trains are operated by Taroko reveal as well as Puyuma Express.

Travel time: around 2 hours 10 minutes.
Fare: NT$440 one-way

To see the train timetable or to book tickets, inspect out this site. If it’s peak season, you may want to book in advance. Otherwise, no need. I traveled in low season as well as I didn’t have any type of issue protecting a ticket at the station on the day itself.עֵצָה! pick a seat on the left side of the aisle so you get a fantastic view of the Taiwanese coast! I discovered myself taking great deals of pics throughout the journey.

There’s a cheaper method of doing this: taking the bus to Ludong as well as then taking the train from there. however it involves a transfer with longer travel time. I would still select the reveal train over it.

על ידי טיול טיול דרך

Here’s one more fantastic method of reaching Hualien. Klook offers a sightseeing carpool service from Taipei to Hualien. By joining this, you’ll be sharing a vehicle with other passengers as you make your method to Hualien City. Along the way, you’ll be making stops to see some scenic areas including the following:

Image provided by Klook

Jiufen Old Street

Yilan Jimmy Park

Nanfang-ao view Platform

Qingshui Cliff

When is it smart to take this carpool tour instead of the train?

If you haven’t been to Jiufen prior to the trip, this is a great choice since it will make a stop at Jiufen Old Street.

If you plan to tour Taroko Gorge DIY-style, you may want to think about this as well only since Qingshui Cliff is a bit difficult to reach on your own by public transportation. having a vehicle service that will take you there can make your life easier. however if you’re joining a Taroko Gorge group tour, this may not be for you. most pre-arranged Taroko Gorge tours include a stop at Qingshui Cliff so it may be redundant.

✅ RESERVE A SLOT HERE!

Things to perform in Hualien

Taroko Gorge Tour

Officially named Taroko national Park (太魯閣國家公園), Taroko Gorge is a 19-km-long canyon along the northeastern coastline of Taiwan. The area is completely packed with marble, a product of the tectonic clash between the Eurasian as well as Philippine plates. The limestone metamorphosed into marble as the plates required the site to increase half-a-centimeter a year over 100 million years. one of the eight national parks in Taiwan, it offers visitors magnificent views of its tough landscapes.

You can tour Taroko Gorge in three ways: by taking the bus (DIY-style) as well as by joining a group tour. right here are the details of each, together with their pros as well as cons.

Taroko Gorge group Tour

What’s fantastic about joining a group tour is, you don’t requirement to concern about anything else. just show up as well as a service vehicle will take you to the key spots. You don’t requirement to concern about memorizing bus routines or missing the last bus.

Qingshui Cliff
One thing that I appreciate about tours is that Qingshui Cliff scenic area is frequently included in the itinerary. Qingshui Cliff is not simple to reach by public transportation on your own, so having a trip to get there skips the difficult part. Some tours likewise make a stop at a few attractions along the method that are outside of Taroko Gorge.

The downside, of course, is you don’t have manage of your time as well as since most tour itineraries are usually packed, you spend restricted time per stop.

Still, this is a fantastic option for those traveling with youngsters or senior citizens since it eliminates standing in line waiting on the next bus.

Klook’s Taroko Gorge tour itinerary includes the complying with sites:

Qingshui Cliff scenic Area

Buluowan Plateau

Swallows’ Grotto (Yanzikou Trail)

Tianxiang

Changchun Shrine (Eternal spring Shrine)

Qixingtan scenic Area

✅ inspect rates or RESERVE A SLOT HERE

נקיק טרוקו באוטובוס

The cheapest method of sightseeing in Taroko Gorge is by taking the bus. The beauty of taking the bus is, you have overall manage of your time. Unlike with group tours, you may select to stay longer at a specific stop if you feel like it. You may avoid a site if it doesn’t rate of interest you. as well as in situation you missed it, it’s cheaper.

Two bus business operate around Taroko national Park. Hualien Bus business controls Buses 1133A, 1133, 1126, as well as 1141, which all begin at Hualien Station. Taroko Bus business operates Bus 302, which departs from Xincheng Station. All these buses travel to Tianxiang area inside the Taroko national Park as well as then make their method back to their origins.

Both business offer day passes that tourists may utilize to enjoy unlimited rides. right here are the routines as well as rates:

BUSES FROM HUALIEN station (Bus 1133A, 1133, 1126 1141)

The tickets can be bought at the bright orange building next to Hualien train station.

First trip from Hualien: 06:30am (1126), 7:00am (1133A)

Last trip from Hualien: 03:10pm

Last trip from Tianxiang: 05:00pm

1-Day Pass: NT$ 250

2-Day Pass: NT$ 400

BUSES FROM XINCHENG station (Bus 302)

First trip from Xincheng: 07:10am

Last trip from Xincheng: 05:10pm

Last trip from Tianxiang: 06:00pm-06:50pm

1-Day Pass: NT$ 150

The pass issued by one bus business can’

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *